Historia lecznic w Zakopanem sięga 1910 roku kiedy to z inicjatywy schorowanej młodzieży akademickiej powstał “Dom Zdrowia Bratnia Pomoc” pierwsze sanatorium o charakterze społecznym. Po wielu latach działalności i przemian oraz ciągłego rozwoju, z niewielkiej siedziby powstał gmach obecnego Wojewódzkiego Szpitala w Zakopanem.
Budowę szpitala prowadził od kwietnia 1928r specjalny komitet budowy opodatkowując studentów kwotą siedmiu złotych rocznie, oraz biorąc kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego. Patronem budowy został Józef Piłsudski. Budynek pięcio-kondygnacyjny zaprojektowano i wybudowano z myślą o komforcie pacjentów. Pokoje 2-3 osobowe, osobne dyżurki lekarskie i pielęgniarskie na każdym piętrze, jadalnie, sale gimnastyczne, biblioteka, po modernizacji służy kolejnym pacjentom do dnia dzisiejszego. W budynku zaplanowano też pomieszczenie do diagnostyki i terapii promieniami rentgena, elektroterapii oraz inhalacji. Gmach ośrodka Sanatorium Akademickiego został oddany do użytku w roku 1934. Senatorium Przetrwało II wojnę światową, a po odzyskaniu niepodległości reaktywowano w lecznicy działalność pod kierownictwem doktora Stefana Jasińskiego a po jego śmierci stanowisko objął Jan Jaworski. Sanatorium Akademickie tętniło życiem. Leczono w nim młodzież akademicką pozwalając pacjentom na kontynuowanie studiów, prowadzenie pracy naukowej, zawodowej. W latach 70 – tych charakter sanatorium zaczął się zmieniać.
Zdjęcia archiwalne – budynek szpitala, dr S. Jasiński
Walka z gruźlicą zeszła na dalszy plan a przy okazji a przy okazji zmiany nazwy w 1978 r. na Akademickie Centrum Rehabilitacji rozpoczęto leczenie i rehabilitację chorób narządów ruchu. W latach 80-tych i 90-tych następował dalszy etap przemian. Ośrodek otworzył się na przyjmowanie obok studentów i pracowników naukowych również emerytów i rencistów. Zmniejszono ilość łóżek z 183 do 140 . W maju 2001r Akademickie Centrum Rehabilitacji przyjęło nazwę Centrum Rehabilitacji im Stefana Jasińskiego. Szpital specjalizuje się w leczeniu, rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami narządów ruchu i układu oddechowego,ponadto zajmuje się chorymi cierpiącymi na dolegliwości reumatyczne, neurologiczne itp.
„W nową rzeczywistość Szpital wkroczył z dwoma oddziałami, tj. Oddziałem Rehabilitacji Narządu Ruchu i Oddziałem Rehabilitacji Chorób Płuc. Obsadę medyczną stanowiło 40 pracowników medycznych, a skromna baza liczyła 140 łóżek. Dalsze funkcjonowanie Szpitala wymagało więc znaczących przeobrażeń, z których najważniejsze były:
a) zwiększenie bazy łóżkowej – obecnie Szpital posiada 212 łóżek,
b) poszerzenie katalogu oferowanych świadczeń zdrowotnych – uruchomiono Oddział
Rehabilitacji Neurologicznej, otwarto 6 poradni specjalistycznych i 3 pracownie, działalność podjęły ośrodki rehabilitacji dziennej – kardiologicznej oraz ogólnoustrojowej, wprowadzono świadczenia w ramach fizjoterapii ambulatoryjnej,
c) zdobywanie nowych kwalifikacji przez pracowników – 4 lekarzy uzyskało specjalizację z rehabilitacji medycznej, 3 jest w trakcie specjalizacji, 6 fizjoterapeutów tytuł specjalisty fizjoterapii, a kilkanaście pielęgniarek uzyskało tytuł licencjata lub magistra,
d) na kwotę kilku milionów złotych wymieniono sprzęt, urządzenia i aparaturę medyczną,
e) remont i modernizacja budynku Szpitala – kilkudziesięcioletnia działalność, przy braku istotnych remontów, powodowała, że obiekt w coraz mniejszym stopniu spełniał oczekiwania pacjentów. W ramach prowadzonej kompleksowej modernizacji stworzono nowe sale chorych, pracownie, poradnie specjalistyczne, gabinety lekarskie i pielęgniarskie. W sposób widoczny poprawie uległy warunki bytowe pacjentów.
W 2010 r. Szpital uzyskał akredytację Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego na prowadzenie, w ramach specjalizacji, staży kierunkowych z rehabilitacji leczniczej, a w 2012 r. akredytację Ministra Zdrowia na prowadzenie specjalizacji w zakresie fizjoterapii.
Od 2008 r. wprowadzano kolejne systemy zarzadzania jakością, osiągając w 2014 r. komplet dostępnych podmiotom leczniczym systemów. Są to: system zarządzania jakością norma ISO 9001, system zarządzania bezpieczeństwem informacji norma ISO 27001, system zarzadzania środowiskowego norma ISO 14000, system zarządzania działaniami antykorupcyjnymi norma ISO 37001, system zarządzania BHP norma ISO 45001.
Od 2009 r. Szpital nieprzerwanie posiada certyfikat akredytacyjny Ministra Zdrowia, co podkreśla wysoką jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych i wysokie kwalifikacje personelu.
Od 2007 roku Szpitalem kieruje Dyrektor Krystyna Walendowicz.